vigi
vigi

vigi

  • 15 odpovědí

vigi

Moravskoslezský kraj, Česká republika
Členem od 30.7.2012 | Poslední aktivita 27.2.2018
  • 15 odpovědí
   Poslat soukromou zprávu       Poslat soukromou zprávu   

Diskuzní příspěvky

RE: Výměna čoček za tříohniskové u obou očí

Ráda bych reagovala na výše uvedené příspěvky. Na těchto stránkách je k operaci multifokálních čoček poměrně rozsáhlá diskuze v jiných sekcích, kde jsem se také zapojila, abych pomohla těm, kteří o operaci uvažují. Nemyslím si, že rozhodování je tak jednoznačné, jak se zdá podle paní Nadi (gratuluji Vám, měla jste štěstí). Já jsem po operaci něco přes dva roky. Mám trifokální a multifokální čočku (kvůli astigmatismu). Vidím dobře, ale nikdy bych tuto operaci nedoporučila nikomu, kdo vidí dobře za pomocí kompenzačních pomůcek (brýle), či má jen pár dioptrií (řekněme do 4 - 5). Je to nevratný zákrok a jak se na diskuzích dočtete, stačí málo a vidění po operaci ideální není, ba kolikrát ještě horší. Pokud má někdo opravdu kolem 10 dioptrií (jako jsem měla já), astigmatismus, zbytky tupozrakosti z dětství, k tomu už věk, kdy nastupuje vetchozrakost a nutnost dalších brýlí, pokud prostě a jednoduše nevidí dobře ani když má ty správné, lékařem předepsané brýle...pak ano, jděte do toho, ale VELMI!!! pečlivě vybírejte operatéra. Moje vidění před operací bylo natolik nekomfortní, že rozhodování nebylo příliš obtížné. Pokud však máte jen pár dioptrií (a opravdu, věřte, 3 dioptrie je sranda), pokud přes brýle vidíte bez problémů...pak velmi dobře zvažte, jestli je opravdu nutné tuto operaci podstoupit. Není to taková maličkost, jak by se mohlo snad zdát). A opakuji, je to nevratný zákrok.
  • 15 odpovědí

RE: Implantace MIOL

Milá Zulajdo,
už jsem tady na to téma psala několikrát.
Sama jsem operaci podstoupila před rokem a půl. Ano, ve tmě špatně vidím (ale to jsem viděla špatně i před tím) Ano, řízení auta v noci není nijak komfortní, světla oslňují (ale nemohu srovnat, protože řidičák jsem si dělala až po operaci, ve svých 45 letech,, před tím jsem díky zraku neměla odvahu, ba dokonce mi bylo řečeno, že si ho dělat na auto nemohu).
Zásadní věcí při rozhodování by měla být kvalita vašeho současného vidění. Já jsem měla na obou očích okolo 10+ D, navíc s věkem ještě přibyla vetchozrakost...nepoznávala jsem lidi na pár metrů ( s brýlemi), nepřečetla jsem písmenka v knize, pokud jsem si nenasadila na jedny brýle ještě druhé (což není zrovna estetické) atd. atd. prostě i se silnými brýlemi jsem viděla hrozně. A to pomíjím jejich cenu, protože jsem měla ještě na jednom oku astigmatismus.
Kdo má brýle tak ví, o co jde. Pro mne byla operace jednoznačně pozitivní změnou. Vidím lépe než před tím z brýlemi.
Pokud má ale někdo jenom pár dioptrií (což je pro mne do 5...to mi opravdu příjde jako sranda) tak ať si to rozmyslí, jestli mu to stojí za to. Neměla by to být kosmetická záležitost, ale ryze funkční.
  • 15 odpovědí

RE: Nevýhody nitrooční multifokální čočky

Souhlasím s panem primářem (na jehož klinice jsem BTW byla operována já). Jenom ještě pro případné zájemce. Pavel59 je naprosto spokojen a nadšen po měsíci, někdy to trvá ale déle, než se mozek trochu srovná. Já jsem od začátku viděla perfektně na blízko a střední vzdálenost. Do dálky to bylo všelijaké. K "hallo" efektům, kterých se všichni bojí jsem se vyjádřila několikrát již dříve. Já je považuji za minimální problém, stejné kruhy jsem viděla i dříve, před operací,když jsem si sundala brýle. Možná, že některé čočky mají tyto efekty silnější, ale já mám čočky stejné, jako Pavel59 (jenom ne obě tri, protože v jednom oku byl navíc astigmatismus). I operatér je stejný...:-) Shrnuto: nyní, po necelém roce jsem spokojená, vidím lépe než před tím s brýlemi a hlavně doufám, že už to tak zůstane. Jak řekl pan primář, je na každém, aby sám zvážil přínosy a případná negativa. A zdravím do Pardubic jak pana primáře, tak i všechny hodné sestřičky.
  • 15 odpovědí

RE: Nevýhody nitrooční multifokální čočky

Zdravím Jano, nemyslím si, že je převaha negativních. Pokud se pozorně podíváte. A zásah do očí a následná kvalita vidění není jen otázkou čočky samotné, ale dalšího zpracování mozku. Sama určitě víte, že oko je jenom část celého složitého procesu vidění.
A případné hallo efekty atd ? Dle mého názoru jsou vysoce subjektivní záležitost. I bolest vnímá každý jinak, někdo šílí, když jde na odběr krve a někdo nemrkne při náročném zákroku.
Každopádně je to tak trochu krok do neznáma a musíte zvážit všechna pro i proti jednotlivých typů čoček. A ty jsou daná jednoznačně.
Co se týče odborných rad na těchto stránkách doporučuji přistupovat velmi selektivně.
  • 15 odpovědí

Zobrazit více


Mé recenze